Inwestycje Raport z Polski

PKP SA zbuduje nowy dworzec kolejowy w Olsztynie [WIZUALIZACJE]

Centralna część placu to jednak nie tylko zejście w kierunku tunelu. To także przestrzeń rekreacyjna, z powierzchniami zielonymi zlokalizowanymi na trójkątnych wyspach. Wykonawca prac zasadzi nowe rośliny, w tym drzewa. Planuje się, że przestrzeń bioaktywna na placu zajmie przeszło 1300 m kw. Na obrzeżu wysp zaprojektowano drewniane siedziska.

W godzinach wieczornych nowa aranżacja placu zostanie podkreślona przez iluminację nocną. Pojawią się latarnie oraz oświetlenie dekoracyjne w postaci linii świetlnych i opraw punktowych podkreślających elementy małej architektury oraz zieleń. Plac przed dworcem zaprojektowano bardzo funkcjonalnie, gdyż połączy w sobie funkcje rekreacyjną z czysto użytkową.

Koszty

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to 70,97 mln złotych brutto. Wykonawcą robót budowlanych jest Torpol S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy.  Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku.