Inwestycje Raport z Polski

PKP SA zbuduje nowy dworzec kolejowy w Olsztynie [WIZUALIZACJE]

Nowy dworzec to również funkcjonalna przestrzeń. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji – jednej podziemnej i dwóch nadziemnych. Pierwszą z nich rozdzieli funkcjonalnie przejście prowadzące  na perony i dalej w kierunku dzielnicy Zatorze. Po jego zachodniej stronie zlokalizowane będą lokale komercyjne, natomiast po wschodniej przestrzeń obsługi podróżnych, urządzona w nowoczesny sposób, zajmująca łącznie dwie kondygnacje połączone ze sobą ciągami komunikacyjnymi w formie schodów tradycyjnych i ruchomych oraz wind. W podziemiu zaprojektowano kasy biletowe, toalety oraz strefę podróżnego, natomiast na parterze – reprezentacyjny hol z dostępem do poczekalni, strefy dla rodziców z dziećmi oraz lokali komercyjnych.

Sam hol będzie z dużym dostępem światła. Zapewni to przeszklona elewacja, znajdą się ergonomiczne ławki dla podróżnych, kosze, gabloty na rozkład jazdy. Ponadto, pojawią się w środku elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego wnętrzu znajdzie się również przeniesiona z dotychczasowego dworca mozaika oraz tablica z historią dworca. Drugą kondygnację naziemną zajmą pomieszczenie biurowe.

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych:

Inwestycja w Olsztynie polegająca na budowie nowego dworca to dowód na to, jak pozytywnie zmienia się kolej w ostatnich latach. Dzięki niej podróżni zyskają nowoczesny, bezpieczny i komfortowy obiekt, który dodatkowo będzie posiadał wiele rozwiązań proekologicznych, w tym przeszło tysiąc modułów fotowoltaicznych na dachu budynku służących do produkcji „zielonej energii”. Cieszą również ciekawie zaprojektowana przestrzeń obsługi podróżnych, plac przed dworcem i przejście podziemne łączące dwie części Olsztyna. Jestem przekonany, że po zakończonej inwestycji mieszkańcy będą dumni z nowego Olsztyna Głównego – mówi Małecki.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

– Rozpoczęcie budowy dworca w Olsztynie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek dworca stanie się wizytówką Olsztyna oraz ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.