Raport z Polski Wydarzenia

PKP SKM w Trójmieście znika z linii PKM

Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście od 11 grudnia nie będzie obsługiwała połączeń na liniach kolejowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Jak poinformował wicewojewoda pomorski Leszek Bonna, przetarg na obsługę linii wygrała spółka POLREGIO. Będzie ona jednym przewoźnikiem PKM. Decyzję Samorządu Województwa Pomorskiego skomentował trójmiejski przewoźnik.

Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna
Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Pierwsze pociągi SKM z Gdańska Wrzeszcza do Gdyni Głównej przez Gdańsk Port Lotniczy ruszyły  1 września 2015 r. Kolejne – do Kartuz – ruszyły w październiku 2015 r. Od tamtej pory PKP SKM w Trójmieście nieprzerwanie wozi pasażerów.

– Chcieliśmy być nadal obecni na PKM. Niecierpliwie czekaliśmy na ogłoszenie przetargu na obsługę tych połączeń, gdyż  obecna umowa przewozowa kończy się z dniem 10 grudnia tego roku – informuje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście. – Niestety, Władze  Województwa Pomorskiego, tj. Urząd Marszałkowski  zwlekały z jego ogłoszeniem aż do 14 września br.

 

Zapisy dokumentacji przetargowej w ogłoszonym postępowaniu okazały się niekorzystne dla przewoźników i nieprecyzyjne. Uniemożliwiały skalkulowanie ceny za usługę przewozową. Trzy spółki przewozowe złożyły więc odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Zanim wniosek został rozpatrzony, organizator przetargu sam go unieważnił, tłumacząc to kwestiami formalno-prawnymi.

– Liczyliśmy, że kolejny przetarg będzie już przygotowany profesjonalnie  – dodaje Złotoś. – Tymczasem po zapoznaniu się z dokumentacją przetargową okazało się, że poprzednie kontrowersyjne zapisy, na które przewoźnicy zwracali uwagę, w zdecydowanej większości pozostały, a do tego pojawiły się nowe, które świadczyły o tym, że został on przygotowany jeszcze bardziej nieudolnie niż poprzedni.