Inwestycje Wydarzenia

Trwają prace na liniach szerokotorowych przy granicy z Białorusią

Ponad 350 mln zł kosztuje modernizacja dwóch szerokotorowych linii kolejowych na Podlasiu. Po nowych torach i wyremontowanym moście nad zalewem Siemianówka już kursują pociągi towarowe z Białorusi. Nowe tory są już położone na odcinku Sokółka – Kuźnica – do granicy z Białorusią. Dzięki inwestycji więcej dłuższych i cięższych składów przejedzie przez wschodnią granicę.

Fot. Juliusz Stelmaszek / PKP PLK

Prace modernizacyjne na linii Kuźnica Białostocka – Sokółka – Geniusze prowadzone są tuż obok kursujących pociągów pasażerskich. Wykonawca ułożył już ponad 10 km toru szerokiego. Aktualnie montowane są nowe szyny i podkłady. W trakcie prac wykorzystano już ponad 800 wagonów tłucznia.

Na odcinku Sokółka-Geniusze zdemontowano stare szyny i podkłady.

Prace inwestycyjne ruszyły w czerwcu 2020 r. Docelowo wymienionych ma zostać 27 km torów, przebudowanych lub wyremontowanych będzie także 16 obiektów inżynieryjnych. W ramach działań przebudowanych zostanie 16 przejazdów kolejowych. Na remontowanym odcinku zainstalowane zostaną nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Dzięki inwestycji możliwe będzie przywrócenie ruchu pociągów na odcinku Sokółka – Geniusze, wyłączonym z eksploatacji od 1992 r.

Czytaj dalej >