W wakacje w okolicy terenów kolejowych pojawi się jeszcze więcej funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Będą patrolować stacje i przystanki, mosty oraz wiadukty. Ponadto prowadzić będą akcje ulotkowe oraz przypomną o żółtych naklejkach znajdujących się na przejazdach kolejowo-drogowych.
SOK i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują działania, które zwiększą bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji.
Straż Ochrony Kolei zwiększyła liczbę funkcjonariuszy na stacjach i przystankach, z których dzieci i młodzież będą wyruszały na ferie. Dodatkowe patrole w terenie reagują na próby nielegalnego wchodzenia na wiadukty, mosty i nasypy kolejowe. Do monitorowania i zabezpieczenia terenów przy liniach kolejowych wykorzystywane są mobilne centra monitoringu, fotopułapki, termo i noktowizory, samochody terenowe. Do akcji w trudnych warunkach są włączane patrole z psami. Ponad 98% ujętych przez funkcjonariuszy SOK sprawców niebezpiecznych zabaw na torach to osoby nieletnie. To dodatkowy powód by na wakacje Straż Ochrony Kolei intensyfikowała działania.
Wakacyjna skala działań Straży Ochrony Kolei będzie podobna jak w 2020 r. Wówczas funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 28,5 tys. patroli na szlakach. Było ponad 7,5 tys. działań na „dzikich przejściach” oraz ponad 5 tys. na przejazdach kolejowo-drogowych. Straż Ochrony Kolei działa samodzielnie oraz wspólnie z funkcjonariuszami innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na terenie kraju.
Wakacje to czas dodatkowych akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i funkcjonariusze SOK działają szczególnie obok przejazdów na trasach do miejscowości wypoczynkowych. Akcje organizowane są w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! oraz wakacyjnych „Bezpiecznych piątków” https://www.bezpieczny-przejazd.pl.
Służby i Kolejarze liczą, że informacja i edukacja nt. bezpieczeństwa na terenach kolejowych – prowadzona non stop w minionych miesiącach, będzie zachęcała dzieci do rozsądnego zachowania, a dorosłych do właściwej opieki nad dziećmi. Działania edukacyjne – w zależności od ograniczeń pandemicznych – odbywały się zdalne, m.in. przez kolportaż materiałów dydaktycznych, promowanie informacji o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych.
Uwaga i rozsądek konieczne na przejazdach!
Dzieci korzystające z przejazdów pieszo lub na rowerach i kierowcy wyjeżdżający na wypoczynek powinni bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg i torów. Należy uwzględnić warunki atmosferyczne i położenie skrzyżowania.
Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom wszystkie 14-tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało dodatkowo oznakowanych żółtymi naklejkami. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i awaryjny do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, dzwonić należy na numery do służb technicznych.