global Inwestycje Wydarzenia

Budowa linii kolejowej niszczy ekosystem Kenii

Budowa linii kolejowej w Kenii, która połączy port Mombasy ze środkową częścią państwa, ma negatywny wpływ na ekosystem w kraju. Inwestycja przecina obszar chroniony Tsavo i Park Narodowy Nairobi, bezpośrednio oddziałując na życie zwierząt.  

Budowa linii łączącej wspomniany port z Malabie (granica z Ugandą) rozpoczęła się w 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 3,8 mld dolarów. W 10 proc. sfinansuje ją rząd Kenii, pozostała kwota to pożyczka z Export-Import (Exim) Bank of China.

Inwestycja realizowana jest w trzech etapach, z czego pierwsze dwa o długości 610 km, zostały już zakończone.

Dziennikarze portalu theconversation.com zdecydowali się zbadać oddziaływanie na środowisko powstającej linii kolejowej. Badanie przeprowadzili na odcinku pierwszych dwóch etapów – od Mombasy do Narok, na obszarze ośmiu hrabstw. Do projektu przystąpili m.in. przedstawiciele Krajowego Urzędu ds. Zarządzania Środowiskowego i Kenya Wildlife Service.

Jak wynika z opublikowanego raportu, budowa i eksploatacja linii kolejowej doprowadziła do degradacji, fragmentacji i zniszczenia kluczowych ekosystemów. „Zwiększyła erozję gleby, degradację gleby, powodzie i niszczenie siedlisk. Wpłynęło to również na zbiorniki wodne i ruch dzikiej przyrody”.

Zdaniem ekspertów, linia ma duży wpływ na zanieczyszczenie gleby i wody, a także powietrza.

– W trakcie budowy zmieniona została konsystencja gleby – czytamy w raporcie. – Utworzono nasypy kolejowe, budowle te wpłynęły na strumienie wodne i rośliny.

 

Czytaj dalej >