Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Remont torowiska Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Rozpoczął się remont części torowiska Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Na jedenastym kilometrze szlaku, w okolicach miejscowości Manowo trwają prace modernizacyjne. Swoim zasięgiem obejmują one aż 320 metrów toru.

Fot. waskotorowka.koszalin.pl
Fot. waskotorowka.koszalin.pl

W ramach prac remontowych TKKW usuwa stare elementy infrastruktury, a także układa nowe podkłady kolejowe. Prace obejmują ponadto podniesienie toru, ponowne podbicie wraz z oprofilowaniem i obsypaniem tłuczniem. Planowane jest także położenie na torowisku szyny typu S42. Części szynowe zostały przekazane przez PKP PLK w formie darowizny. Cały remont jest natomiast współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Gminę Manowo.

Jeszcze w tym roku TKKW planuje wymienić 1500 podkładów oraz dalszą modernizację torowiska na odcinku o długości 1,1 kilometra. remont na trasie nie będzie miał wpływu na dotychczasowe kursowanie pociągów według rozkładu.

Długa historia Koszalińskiej Wąskotorówki

Decyzję o budowie Kolei Wąskotorowej podjęto w 1897 roku. Jednak dopiero w roku następnym uzyskana została zgoda budowlana. Do decyzji o wyborze wariantu wąskotorowego przyczyniły się względy oszczędnościowe – by nie ponosić nadmiernych kosztów wybrano rozstaw 750 milimetrów. Pierwsza linia obejmowała Koszalin, Manowo i Nacław.