Wywiady

Skuteczna ewolucja – rozmowa z Emilią Oleksiak, p.o. Dyrektora Stacji Muzeum

„Jestem przekonana, że uda mi się udoskonalić działalność muzeum i wzbogacić jego wizerunek, jak też dać placówce impuls do dalszego rozwoju”. O tworzeniu muzeum na miarę XXI wieku, zmianach na stanowisku kierowniczym oraz kondycji placówki rozmawiamy z Emilią Oleksiak, p.o. Dyrektora Stacji Muzeum.

Przyszedł czas na zmiany. Od listopada jest Pani p.o. Dyrektora Stacji Muzeum. Kim jest Emilia Oleksiak? Z jakim doświadczeniem obejmuje Pani stanowisko?

Jestem doświadczonym samorządowcem i menadżerką, przez wiele lat zdobywającą doświadczenie na różnych szczeblach pracy w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie Mazowsza. Jestem członkiem Rady Społecznej Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, kreatorką i inicjatorką wielu działań lokalnych, kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych i innych organizacji pozarządowych. Ukończyłam studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą, studia Master of Business Administration (MBA).

Do końca października 2023 roku kierowałam Medyczną Szkołą Policealną w Wołominie, którą miałam przyjemność tworzyć od podstaw i z sukcesem powołać do istnienia. Zdobyte przez te lata umiejętności będę starała się wykorzystać w zarządzaniu Stacją Muzeum. Kolej od zawsze była obecna w moim życiu, gdyż pochodzę z Tłuszcza. To właśnie tutaj przebiegała, już 161 lat temu Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska i do dzisiaj miasto stanowi ważny punkt na kolejowej mapie. Kolej wywarła także decydujący wpływ na rozwój tego regionu, tutaj też od lat w technikum kolejowym młodzi ludzie przygotowują się do zawodu kolejarza.

Cieszę się, że teraz będę mogła zająć się ochroną dziedzictwa kolejowego oraz popularyzacją wiedzy o historii polskiego kolejnictwa. Zależy mi na połączeniu tradycji kultury z nowoczesnością. Prywatnie jestem mieszkanką powiatu wołomińskiego, spełnioną żoną i matką trójki wspaniałych dzieci: Gabrysi, Jasia i Antosia.

W jakiej kondycji jest Muzeum, którym przyszło Pani zarządzać?

Sytuacja Stacji Muzeum jest rozwojowa – placówka posiada ogromny potencjał. Instytucja od 2016 roku jest współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi. Od dawna rozważany jest wariant wybudowania nowej siedziby Stacji Muzeum, co pozwoli zwiększyć możliwości i ofertę dla odwiedzających. Bardzo liczę na owocną współpracę ze spółką PKP i dalsze plany rozwoju w tym zakresie.

Jakie są mocne strony Stacji Muzeum, a w jakie działania musi włożyć Pani więcej pracy, poświęcić więcej uwagi?

Najmocniejsza strona muzeum to zbiory, które są naprawdę imponujące. Jest to efekt pracy wielu pokoleń kolejarzy i muzealników, którzy starali się kultywować dziedzictwo polskiej kolei w jednym miejscu. To nasz wielki kapitał, dlatego chciałabym, aby był on prezentowany, zarówno w odpowiednich warunkach, jak i w interesującej, atrakcyjnej oraz nowoczesnej formie. Na pewno chcę powrócić do planów budowy zadaszenia ekspozycji zewnętrznej, aby zabytkowe lokomotywy i wagony były lepiej zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

Dodaj komentarz