Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowy przystanek na Dolnym Śląsku

W Mirkowie na trasie Wrocław-Oleśnica powstanie nowy przystanek kolejowy. Inwestycja, która pozwoli mieszkańcom na dostęp do kolei powstaje w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowy przystanek na Dolnym Śląsku
Nowy przystanek pomiędzy stacjami Wrocław Psie Pole i Długołęka. (fot. Koleje Dolnośląskie)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już podpisały umowę z wykonawcą prac. Nowy przystanek pomiędzy stacjami Wrocław Psie Pole i Długołęka przy ulicy Kiełczowskiej, powstanie na linii 143. Dojazd z Wrocławia Głównego do Mirkowa będzie wynosił poniżej 25 min. (obecnie w tym czasie dojeżdżamy pociągiem ze stolicy Dolnego Śląska do Długołęki – pierwszej stacji za lokalizacją nowego przystanku). Codziennie przez Mirków przejeżdża 60 pociągów regionalnych.

Jak będzie wyglądała infrastruktura przystankowa?

Na stacji Mirków wybudowane zostaną dwa perony. Nowe obiekty będą wyposażone w oświetlenie, wiaty, ławki oraz gabloty z rozkładami jazdy. Dojście do peronu uwzględni potrzeby osób o ograniczonej mobilności. Prace na przystanku Mirków obejmą również przejazd kolejowo-drogowy oraz niezbędny zakres przebudowy sieci trakcyjnej i odwodnienie.

Wartość zadania, realizowanego w trybie projektuj i buduj to blisko 4,8 mln zł netto. Z nowego przystanku pasażerowie skorzystają na koniec 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k.

To nie koniec inwestycji z rządowego Programu Przystankowego na Dolnym Śląsku. Podpisano także kolejne umowy na budowę przystanków: Szklarska Poręba Średnia, Świdnica Zawiszów, Legnickie Pole, Boguszów-Gorce Dzikowiec. Trwają też prace na umowami umów na budowę przystanku w Oławie i przebudowę peronu w Ścinawie.

Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej

Przypomnijmy, w maju 2021 r. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury.

Program na przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, promować ekologiczne środki transportu oraz wspierać polską gospodarkę. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej, a także międzywojewódzkiej.

Pula środków przeznaczonych na jego realizację wynosi 1 mld zł. Fundusze są przeznczone na m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Na trasie Warszawa – Białystok powstaje kolejny wiadukt [ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz