Aktualności

Centralny Port Komunikacyjny Solidarność

Rząd przyjął koncepcję CPK 17 listopada br. Rada Ministrów przyjęła „Koncepcję przygotowania i realizacji inwestycji Portu Solidarność – Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej”,
przedłożoną przez Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wild zarekomendował wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Według niego budowa nowego obiektu jest konieczna, ponieważ Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Niedługo nie będzie w stanie obsłużyć rosnącego ruchu, a jego przepustowość jest na wyczerpaniu. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy będzie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową będzie kosztował ok. 30–35 mld zł. Do końca 2019 r. potrwają prace przygotowawcze, a sam port będzie budowany przez kolejnych 8 lat (otwarcie planuje się na rok 2027).

Nowy międzykontynentalny port powstanie niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy (A2) i w pobliżu jednej z ważniejszych, bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę z Łodzią. Będzie oddalony od stolicy o ok. 40 km.

Czytaj dalej >