Raport z Polski Tabor Wydarzenia

„Marszałek Piłsudski” na torach

W swoją pierwszą podróż wyjechał pociąg PKP Intercity „Marszałek Piłsudski”. Skład otrzymał nazwę jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski w ramach współpracy przewoźnika z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To kolejne działanie spółki, które ma na celu upamiętnienie wielkich Polaków i kluczowych wydarzeń w historii naszego kraju.

Fot. PKP Intercity

IC Marszałek Piłsudski wyruszył w pierwszą trasę w poniedziałek 8 listopada. Uroczyste nadanie składowi nazwy patrona odbyło się na dworcu kolejowym Kraków Główny – on także od kilku miesięcy nosi imię Józefa Piłsudskiego.

W trakcie uroczystości Prezes Zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk wręczył pamiątkową tablicę relacyjną Krzysztofowi Jaraczewskiemu, wnukowi Marszałka.

Nadanie nazwy jest wspólną inicjatywą PKP Intercity i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jak kursować będzie pociąg IC?

Pociąg IC Marszałek Piłsudski będzie kursować od poniedziałku do soboty między Krakowem Głównym a Warszawą Gdańską, ruszając z Krakowa o 8:45 i dojeżdżając do stolicy o 12:14. W odwrotnym kierunku będzie jeździć od poniedziałku do piątku i w niedziele, startując o 17:00 z Warszawy Gdańskiej i kończąc bieg na Krakowie Głównym o 20:20.

Kolej w Polsce przeżywa swoisty renesans. Od kilku lat prowadzimy jej intensywną modernizację, obejmującą inwestycje w unowocześnienie taboru, infrastruktury, a także rozwój cyfryzacji. W tym dążeniu do nowoczesności nie zapominamy o naszej historii i jej najważniejszych postaciach. Kursujący między Krakowem a Warszawą pociąg naszego narodowego przewoźnika będzie codziennie przypominać o wielkim Polaku, jakim bez wątpienia był Marszałek Józef Piłsudski, i jego zasługach dla naszej ojczyzny – podkreśla Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Kim był Józef Piłsudski?

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych i najwybitniejszych postaci w historii Polski. Człowiek czynu, wychowany w patriotycznej rodzinie, który od wczesnych lat angażował się w działania niepodległościowe. Zaczynając od stworzenia koła samokształcenia, które miało przeciwdziałać rusyfikacji dzieci, jego droga wiodła go przez organizacje niepodległościowe, zsyłkę na Syberię, internowanie w Magdeburgu. Piłsudski okazał się genialnym politykiem i dowódcą wojskowym, kochanym przez żołnierzy do tego stopnia, że jego osoba stała się przedmiotem kultu. W późniejszych latach, już jako Naczelnik Państwa prowadził ówczesną Polskę ku lepszej przyszłości i na prośbę Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej przyjął stopień Marszałka.

PKP Intercity nie jest zwykłym podmiotem gospodarczym, nastawionym jedynie na zysk. Jako Spółka Skarbu Państwa pełni ważną misję społeczną, której częścią jest promowanie patriotyzmu oraz pielęgnowanie pamięci o wielkich Polakach i najważniejszych chwilach w naszej historii. Historii, z której możemy być dumni. Nadanie imienia Józefa Piłsudskiego jednemu z pociągów PKP Intercity, to sposób na stałe przypominanie jego postaci, jego czynów i ogromnego wpływu na  Rzeczpospolitą – zaznacza Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

PKP Intercity upamiętnia historię Polski

PKP Intercity od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy „Marszałek Piłsudski” pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy to kolejne w tym roku działanie przewoźnika w tym obszarze. Od sierpnia po torach jeździ lokomotywa oklejona okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Wiosną br. po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości. W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09.

Dodaj komentarz