Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nad linią Warszawa – Białystok powstał kolejny wiadukt drogowy

Kierowcy korzystać już mogą z wiaduktu drogowego w Mokrej Wsi na linii Warszawa – Białystok. Inwestycja zastąpiła przejazd kolejowo-drogowy i poprawiła bezpieczeństwo w ruchu. To kolejny z 12 obiektów na trasie Rail Baltica w woj. mazowieckim.

Wiadukt nad torami kolejowymi w Mokrej Wsi (fot. Artur Lewandowski / PKP PLK)
Wiadukt nad torami kolejowymi w Mokrej Wsi (fot. Artur Lewandowski / PKP PLK)

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania nad kolejową trasą WarszawaBiałystok kosztowała 31,9 mln zł. Oprócz jezdni, znajduje się na nim chodnik, a także ścieżka rowerowa.

– Międzynarodowa linia Rail Baltica to inwestycja kluczowa w skali kraju  i Europy. Dziś kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie na linii – w Mokrej Wsi,  zwiększyło poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Dzięki takim obiektom korzysta kolej i mieszkańcy – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O zwiększaniu bezpieczeństwa w regionie mówił prezes zarządu PKP PLK.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Oddany dziś do użytku wiadukt w Mokrej Wsi, to jeden z dwunastu obiektów zrealizowanych bądź realizowanych na Mazowszu z programu wykorzystującego środki unijne. Inwestycje ważne dla kolei ułatwiają również komunikację drogową dla mieszkańców – powiedział Ireneusz Merchel prezes  Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Projekt „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne” to budowa 12 obiektów. Bezpieczeństwo i sprawną komunikację zapewniają już wykonane dwa wiadukty w Łochowie i po jednym w Toporze oraz Małkini. Piesi i rowerzyści korzystają z przejść pod torami w Jasienicy Mazowieckiej, a także Łochowie.

Kończy się budowa wiaduktu drogowego w Tłuszczu. W najbliższym czasie kierowcy będą mogli skorzystać z dwustumetrowej bezpiecznej przeprawy nad torami. W ramach wartej 35,1 mln zł inwestycji na odcinku ponad kilometra przebudowywany jest też układ drogowy, co usprawni ruch w mieście. Powstają ronda, ścieżka rowerowa i pochylnie, które ułatwią komunikację.

Wykonawcy kontynuują roboty na budowie tunelu w Zielonce, a także przy przejściu podziemnym w Toporze. W Kobyłce wykonawca buduje dwa bezkolizyjne skrzyżowania.

Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań współfinansowana jest z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Łączna wartość tych inwestycji to 292,8 mln zł netto.

Dodaj komentarz