Przewozy towarowe Raport z Polski Tabor Wydarzenia

PKP CARGO odebrało pierwsze platformy intermodalne serii Sggrs

Spółka PKP CARGO odebrała pierwszą partię platform intermodalnych produkcji polsko-rumuńskiego konsorcjum Wagony Świnica – ASTRA RAIL.

Partia liczyła 44 wagony serii Sggrs o długości ładunkowej 80 stóp. W tym i przyszłym roku spółka PKP CARGO odbierze łącznie 220 podobnych platform.

Wagony Świdnica i ASTRA RAIL (obie fabryki taboru należą do amerykańskiej Grupy Greenbrier) realizują ten kontrakt w ramach projektu „Lokomotywy wielosystemowe i wagony przeznaczone do przewóz intermodalnych”, który jest dofinansowany z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Realizacji projektu poświęcona była konferencja zorganizowana dzisiaj przez spółkę.

Prezes PKP CARGO Czesław Warsewicz zaznaczył, że obecnie spółka realizuje największe w swojej historii inwestycje w tabor intermodalny. – Podjęliśmy decyzję o tych zakupach, widząc kierunki, w jakich zmierza rynek, na którym maleje udział towarów masowych w kolejowych przewozach towarowych, zwłaszcza węgla, a rośnie udział ładunków intermodalnych, głównie kontenerów. Jeszcze kilka lat temu segment intermodalny zapewniał nam kilka procent pracy przewozowej, a teraz jest to już 18 procent – stwierdził prezes Warsewicz. – Potrzebujemy nowoczesnych wagonów i lokomotyw, które pozwolą nam wozić ładunki bardziej efektywnie, szybciej i taniej od konkurencji – dodał prezes Warsewicz.

 

Inwestycje taborowe PKP CARGO pozytywnie ocenia wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

– Dynamiczny rozwój przewozów intermodalnych w ostatnich latach warunkuje dostosowanie się operatorów logistycznych do nowej rzeczywistości. Spółka PKP CARGO dobrze reaguje na zmieniającą się sytuację. Poprzez dofinansowany ze środków Unii Europejskiej zakup lokomotyw wielosystemowych i wagonów przeznaczonych do przewozów intermodalnych spółka zwiększa swoje możliwości i poprawia pozycję biznesową – powiedział wiceminister Bittel.