Aktualności Inwestycje

Polskie dworce przechodzą metamorfozę. Do 2023 r. powstanie 40 innowacyjnych obiektów systemowych

W tym roku udostępnione zostaną dworce w Sędziszowie Małopolskim, Oświęcimiu, Pomiechówku, Bielsku Podlaskim i Nidzicy, w kolejnych latach modernizację przejdą następne obiekty. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 wkracza w decydującą fazę, a rok 2020 ma być dla projektu przełomowy.

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z filarów procesu inwestycyjnego, który prowadzimy na kolei od kilku lat, a który obejmuje również m.in. modernizację linii kolejowych oraz unowocześnienie taboru przez państwowych przewoźników pasażerskich i towarowych. Efekt synergii tych działań jest już widoczny w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Dzięki nim polska kolej odzyskuje zaufanie społeczeństwa oraz staje się nowoczesna, bezpieczna i przewidywalna. Uważam, że obecny rok będzie dla niej przełomowy ze względu na zwiększające się zaawansowanie procesów inwestycyjnych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Jedną ze zrealizowanych inwestycji był dworzec kolejowy w Czeremsze.

– Udostępniony w styczniu dworzec w Czeremsze to pierwszy namacalny efekt Programu Inwestycji Dworcowych w tym roku i jednocześnie piętnasty ukończony obiekt w ramach całego projektu. Większość prowadzonych przez nas inwestycji dworcowych wchodzi w decydującą fazę. Aż 42 proc. z nich jest w trakcie prac budowlanych oraz na etapie wyboru wykonawcy przebudowy dworców. Kolejne 40 proc. jest na etapie opracowania dokumentacji projektowych i wyboru pracowni architektonicznych, które je opracują – powiedział prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.