Wydarzenia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Kolej Plus

Fot. gov.pl

Prezydent Andrzej Duda, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, gdzie zawarte są rozwiązania wspierające realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus.

Andrzej Duda do Końskich w województwie świętokrzyskim przyjechał w ramach kampanii wyborczej. W trakcie pobytu odwiedził m.in. miejscowy dworzec. To właśnie tam podpisał nowelizację.

Fot. screen / RMF FM

Jak podkreślił, ustawa ta poprawi komfort życia mieszkańców wielu małych miejscowości, do których dziś nie dojeżdża żaden pociąg, które są odcięte od komunikacji.

Połączenia kolejowe otrzyma co najmniej 20 średniej wielkości miast – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Obecny także w Końskich minister Adamczyk dodał, że celem programu jest stworzenie kolei bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej, a przede wszystkim dostępnej.

– Program Kolej Plus jest szansą, że Kolej wróci na tereny, które pozbawione były tego środka transportu i umożliwi ich rozwój – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Głównym celem programu Kolej Plus jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Program skierowany jest do miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców bez dostępu do transportu kolejowego. Projekty w ramach programu Kolej Plus będą realizowane przez PKP PLK SA we współpracy samorządami.