Tramwaje Wydarzenia

Rok 2022 w toruńskim MZK

Warto dodać, że w wyniku plebiscytu mieszkańcy Torunia wybrali patronów dla 13 swingów. Noszą one imiona znanych torunian, m.in. Tony’ego Halika, Grzegorza Ciechowskiego, Samuela Bogumiła Lindego czy Mariana Rosego. W ten sposób wszystkie nowoczesne tramwaje z bydgoskiej Pesy mają swoje imiona.

Aby odpowiednio zadbać o tabor i infrastrukturę, potrzebne są również specjalistyczne pojazdy techniczne. Trzy takie wozy zakupiono również w ramach projektu BiT-City II. Pierwszy z nich to tzw. „beczka” – specjalny pojazd samochodowy do czyszczenia oraz udrażniania pod wysokim ciśnieniem rozjazdów, kanałów, torowiska i zwrotnic. Może także odsysać osady i zanieczyszczenia z kanałów, a także studzienek tramwajowych.  Kolejny to tzw. pojazd wieżowy, służący do obsługi i napraw infrastruktury sieciowej. W przyszłym roku dotrze do nas jeszcze ostatni – specjalny wóz do czyszczenia rowków i przestrzeni międzyszynowych. Łączny koszt zakupu tych wozów to 5,7 mln zł.

Elektryczny przełom

31 maja powitaliśmy w naszym mieście pierwsze elektryczne autobusy. Tym samym wkroczyliśmy w nową erę publicznego transportu miejskiego. Sześć elektryków rozpoczęło pracę na ulicach Torunia. Wraz z pojawieniem się autobusów powstała również infrastruktura do ich ładowania. Trzy tzw. ładowarki wolne stanęły na terenie zajezdni autobusowej, a trzy ładowarki szybkie, pantografowe, służą do ładowania elektrobusów na pętlach. Są to pojazdy nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne, zeroemisyjne. Zakupione zostały również w ramach projektu BiT-City II, a koszt zakupu wyniósł blisko 22 mln zł.

W czerwcu do Torunia dotarły również nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom niepełnosprawnym kolejne cztery autobusy zasilane olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najnowsze normy EURO 6.

Kolejne autobusy

Warto dodać, że w 2023 r. do Torunia dotrą cztery kolejne autobusy elektryczne Solaris wraz z infrastrukturą do ich ładowania. Zakupu tych autobusów w 70 % sfinansowany zostanie z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto trwają przygotowania do aplikowania o środki w nowej perspektywie unijnej na lata 2021-2027. W planach jest m.in. zakup zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i tramwajów, modernizacje torowisk tramwajowych, budowa nowych torów odstawczych.

Zakup autobusów elektrycznych związany był również z pożegnaniem starego taboru. 11 czerwca imprezą Jelczem pod prąd symbolicznie pożegnaliśmy epokę Jelczy i powitaliśmy erę elektryków. Była parada starych i nowych autobusów oraz piknik rodzinny na błoniach Nadwiślańskich. Co ważne, 5 z naszych Jelczy trafiło we wrześniu do partnerskiego miasta Łucka w Ukrainie i tam nadal służą mieszkańcom.

Ułatwienia dla pasażerów

Funkcjonowanie komunikacji to nie tylko inwestycje. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów miasto za pośrednictwem MZK uruchomiło także nową, wygodną formę zakupu biletów – e-bilet, czyli bilet elektroniczny przypisany do kart płatniczej. Dzięki sklepowi internetowemu (https://ebilet-torun.pl) bilety można kupić bez wychodzenia z domu. E-biletu, w przeciwieństwie do biletów kupowanych w aplikacjach, nie trzeba kasować, a jego aktywację można zaplanować na wybrany przez siebie moment. By nabyć e-bilet, wystarczy karta płatnicza lub urządzenie mobilne przypisane do konta.

Laury dla MZK

Miejski Zakład Komunikacji został w tym roku kilkakrotnie doceniony. W październiku znaleźliśmy się na 3. miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, organizowanego przez magazyn biznesowy „Strefa Gospodarki”. Ponadto 20 października w Warszawie podczas dorocznej gali wręczenia Medali Europejskich MZK odebrał nagrodę za budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego na al. św. Jana Pawła II. Nagroda ta jest jednocześnie rekomendacją wystawioną wyróżnionym usługom przez Business Centre Club oraz jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji w Unii Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. W listopadzie z kolei odebraliśmy tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Celem konkursu  jest promowanie firm, które prowadzą biznes społecznie odpowiedzialny.

Wyjątkowe zdarzenia

Nie tylko symboliczne pożegnanie Jelczy i powitanie elektryków, jakim było wydarzenie Jelczem pod prąd, wzbudziło ciekawość  mieszkańców Torunia i turystów. W lipcu miała miejsce jedyna w swoim rodzaju akcja pod hasłem „Emeryt dał nura”. Wycofany przez MZK z użytku tramwaj Konstal 805 Na został zatopiony w sztucznym zbiorniku w Centrum Nurkowym w Piechcinie, by służyć do ćwiczeń miłośnikom podwodnych przeżyć. Obecnie jest największą atrakcją centrum.

Dodaj komentarz