Inwestycje Pasażer

Rusza przetarg na dokumentację projektową i roboty budowlane “bajpasa kartuskiego”

Ruszają prace na wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych tzw. bajpasa kartuskiego. Potencjalni wykonawcy, którzy chcieliby wziąć udział w przetargu, dokumenty mogą składać do 4 sierpnia. Zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać wszystkie prace pozwalające na użytkowanie nowej linii kolejowej i uruchomienie na niej ruchu pasażerskiego do 9 września 2022 r.

Fot. pkm-sa.pl

Inwestycja ma być kolejową trasą objazdową z Gdańska do Kartuz, w dawnym śladzie linii kolejowych nr 234 i 229. Bajpas kartuski powstaje w związku z elektryfikacją i budową drugiego toru na linii nr 201, na odcinku Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz. Z uwagi na prace PKP PLK, ruch na trasie do Kartuz i w kierunku Kościerzyny może zostać całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą.

Mając na względzie komfort podróży pasażerów i niwelację utrudnień kolejowych, zdecydowano reaktywować dawną linię kolejową Gdańsk – Stara Piła – Kartuzy. Będzie ona tymczasowym objazdem dla modernizowanej linii nr 201.

Prace przy „bajpasie kartuskim” będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo – Glincz (należącej do PKP PLK i przez nie realizowanej) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki (realizowanej przez należącą do Samorządu Województwa Pomorskiego spółkę PKM SA przy współpracy z miastem Gdańsk). I właśnie tego odcinka dotyczy ogłoszony przez PKM SA przetarg. W poniedziałek, 29 czerwca 2020 r., spółka wysłała ogłoszenie o wszczęciu postępowania przetargowego do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, w którym dzisiaj (1.07.2020 r.) informacja o przetargu PKM została oficjalnie opublikowana.