Aktualności Wydarzenia

Ruszył program #bezpiecznakolej

Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei i PKP Intercity zainicjowały ogólnospołeczny program #bezpiecznakolej, który za cel stawia wypracowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla branży kolejowej.

Istotą akcji, którą współorganizują największy kolejowy samorząd gospodarczy oraz największy przewoźnik, jest zwrócenie uwagi pasażerów na pociąg, jako bezpieczny środek transportu

Program #bezpiecznakolej koncetruje się na trzech zagadnieniach. Pierwszym jest wypracowanie jednolitych standardów dla przewoźników kolejowych dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego. Obszar ten obejmuje aspekty związane z:

  • utrzymaniem czystości taboru,
  • zapewnieniem środków dezynfekcyjnych,
  • odpowiednimi zabezpieczeniami sanitarno-epidemiologicznymi.

Pozostałe zagadnienia to bezpieczeństwo taboru oraz w obiektów kolejowych. Istotę programu wyjaśnia Adam Laskowski członek zarządu PKP Intercity:

Adam Laskowski członek zarządu PKP Intercity:


– Od kilku lat widoczny jest trend masowego powrotu Polaków do podróżowania pociągami. Kolej odzyskuje należne jej miejsce między innymi dzięki kwestiom szeroko rozumianego bezpieczeństwa podróży, które dla nas jako przewoźnika zaczyna się już w momencie planowania wyjazdu przez pasażera, a kończy dopiero gdy podróżny opuści dworzec. Kolej to środek transportu, któremu można zaufać, a my będziemy nadal pracować nad tym, aby to zaufanie do kolei tylko się pogłębiało.

W czasie działań związanych z programem uwaga zostanie ukierunkowana na edukację pasażerów. Głównym założeniem będzie umocnienie wizerunku kolei jako bezpiecznego i wiarygodnego środka transportu, który ma zdecydowaną przewagę nad innymi środkami transportu zbiorowego.


Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A. wyjaśnił:

Rafał Zgorzelski członek zarządu PKP S.A. wyjaśnił:

– Od kilku lat polska kolej konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku przewozów pasażerskich. Inwestycje w nowoczesne pociągi kursujące po zmodernizowanych liniach kolejowych, przebudowane dworce oraz przystanki i coraz lepszy rozkład jazdy przyczyniają się do tego, że Polacy coraz chętniej wybierają ten środek transportu. Do czasu pojawienia się pandemii COVID-19 obserwowaliśmy stale rosnącą liczbę pasażerów. Dziś Grupa PKP funkcjonuje w zupełnie innych realiach, jednak kolejarze dokładają wszelkich starań, by także w tym trudnym okresie pasażerowie mogli czuć się bezpiecznie na każdym etapie swoich podróży. Ufam, że taka inicjatywa jak #bezpiecznakolej pozwoli jeszcze lepiej przygotować się do nowych wyzwań i jednocześnie sprawi, że kolej będzie w dalszym ciągu cieszyła się zaufaniem swoich klientów.


Inauguracja programu #bezpiecznakolej nastąpiła podczas XVII Konferencji Modernizacja Taboru Szynowego, która odbyła się 30 września br. w Mrągowie.

Adam Musiał

Dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług
na Rzecz Kolei

– Program #bezpiecznakolej kolej to bardzo ważna inicjatywa, nie tylko teraz, kiedy wraca do nas pandemia, ale na przyszłość. Pasażer kolei musi mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, aby chciał korzystać z tego środka transportu. Kolej jest w stanie zapewnić takie poczucie i bardzo intensywnie nad tym pracuje. Cieszę się, że pomysłodawcami i pierwszymi sygnatariuszami programu #bezpiecznakolei jest PKP Intercity i Izba Kolei, ponieważ inicjatywa skierowana jest do całego rynku, nie tylko do przewoźników. Bezpieczeństwo pasażerów jest składową wielu czynników, począwszy od producentów skończywszy na przewoźnikach.

Dodaj komentarz