Raport z Polski Wydarzenia

20 lat Urzędu Transportu Kolejowego. Uroczystości we wrześniu

Inicjatywa Komisji Europejskiej promowała kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu. Także rok 2022 był dla branży kolejowej ważny z uwagi na wdrożenie IV pakietu kolejowego. Był to wielowątkowy i skomplikowany proces, w którym UTK stale współpracował z podmiotami rynku kolejowego i wspierał branżę we wprowadzaniu nowych przepisów w życie. UTK jest nagradzany za swoją działalność. Za funkcjonujący od 2017 r. System Obsługi Licencji Maszynisty zostaliśmy wyróżnieni nagrodą „Skrzydła IT w administracji”. Aplikacja pomaga wypełnić i wysłać wniosek o licencję maszynisty, pozwala również prawie całkowicie zlikwidować liczbę błędów przy wypełnianiu formularza. Dużą wagę przykładamy do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Jako jeden z niewielu urzędów zatrudniamy więcej osób z niepełnosprawnością niż standardowa jednostka administracyjna. W Urzędzie działa Rzecznik Różnorodności. Urząd zdobywał również wyróżnienia w Konkursie LODOŁAMACZE, Przyjaciel Integracji i Przyjazny Urząd, a także wyróżnienie w konkursie Szefa Służby Cywilnej na najlepsze praktyki work-life balance.

PREZESI I STRUKTURA

W 2003 r. Prezesem został Janusz Dyduch. W latach 2006 – 2010 funkcję tę sprawował Wiesław Jarosiewicz. W 2010 r. obowiązki Prezesa UTK pełnił Mirosław Antonowicz. Od 2010 do 2012 r. Prezesem UTK był Krzysztof Jaroszyński, a w latach 2012 – 2016 Krzysztof Dyl. Ignacy Góra – wieloletni wiceprezes ds. bezpieczeństwa i od lutego 2016 r. pełniący obowiązki Prezesa, w listopadzie 2016 r. został powołany na Prezesa UTK. W wyniku nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym w marcu 2017 r. został ponownie powołany przez Prezesa Rady Ministrów na 5 letnią kadencję oraz w 2022 r. na kolejną. Wiceprezesami urzędu byli Andrzej Maciejewski, Waldemar Fabirkiewicz, Paweł Piotrowski, Krzysztof Banaszek, Mirosław Antonowicz, Krzysztof Dyl, Jakub Majewski, Ignacy Góra, Radosław Pacewicz.

Obecnie funkcje wiceprezesów UTK sprawują Marcin Trela i Kamil Wilde. Dyrektorem Generalnym jest Małgorzata Kalata. Urząd ma 8 oddziałów terenowych w: Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. W strukturze urzędu funkcjonują: Biuro Prezesa, Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, Departament Planowania i Nadzoru, Rzecznik Prasowy, Departament Monitorowania i Bezpieczeństwa, Departament Techniki i Wyrobów, Departament Przewozów Pasażerskich, Departament Regulacji Rynku, Departament Obsługi Prawnej, Biuro Dyrektora Generalnego, Biuro Teleinformatyki, Biuro Administracyjno-Gospodarcze.

CELE NA PRZYSZŁOŚĆ

Cyklicznie określane cele strategiczne Urzędu Transportu Kolejowego pozwalają na realizację zaplanowanego rozwoju zarówno instytucji jak i kadry. Na początku 2023 r. przyjęte zostały cele strategiczne i zadania na lata 2023 – 2027. Najważniejsze w planowanym okresie będą zagadnienia związane z nowoczesnym urzędem, bezpieczeństwem, interoperacyjnością i regulacją. Strategia była konsultowana z przedstawicielami rynku kolejowego. Działania w obszarze bezpieczeństwa skupiają się na zapewnieniu dalszego, stabilnego wzrostu jego poziomu. Jednym z największych wyzwań jest m.in. nadzór nad zdarzeniami SPAD i minimalizacja ryzyk systemu kolejowego.

Dodaj komentarz