Wywiady

Gospodarka okrężna sposobem na oszczędność

RK: W Schneider Electric wierzy się, że dostęp do energii należy do katalogu praw człowieka. Jak go jednak zagwarantować na satysfakcjonującym poziomie?

JŁ: Rzeczywiście, w Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem człowieka, a walka ze zmianami klimatycznymi nie będzie skuteczna bez uwzględnienia potrzeb 2,3 mld osób o słabym do niej dostępie. Właśnie dlatego aktywnie promujemy dostęp do energii zrównoważonej. W krajach rozwiniętych oznacza to walkę z ubóstwem energetycznym, a więc stanem, w którym osoba nie może ogrzać swojego domu po akceptowalnych kosztach.
Fundacja Schneider Electric, pod egidą Fundacji de France, wraz z organizacją społeczną na rzecz przedsiębiorczości Ashoka, realizuje swoje zobowiązanie do rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Europie, m.in. uruchamiając podczas COP24 nowy konkurs do składania projektów na 2019 r.
Ważną kwestią w kontekście dostępu do energii jest także zmiana klimatu – wiele osób zostało już zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu klęsk żywiołowych. Te sytuacje wymagają mobilnych, czystych, niezawodnych i niedrogich rozwiązań gwarantujących dostęp do energii. Na COP24 Schneider Electric uruchomił rozwiązanie Villaya Emergency, które ułatwi dostęp do energii w sytuacjach awaryjnych. To rozwiązanie, oparte na mikrosieci słonecznej jest gotowe do użycia w każdej sytuacji dzięki systemowi łączącemu technologie Schneider Electric i doświadczeniu innowacyjnych start-upów. Całe rozwiązanie jest umieszczane w standardowym opakowaniu, które umożliwia szybki i łatwy transport do dowolnego miejsca na świecie.