Tabor

NEWAG zaprezentował nowe lokomotywy w barwach PKP Intercity

PKP Intercity oraz firma Newag zorganizowały konferencję prasową dot. 20 nowych lokomotyw EU 160 Griffin, które jeździć będą w barwach PKP Intercity.

– To cieszy, kiedy po raz kolejny możemy uczestniczyć w takiej uroczystości, kiedy PKP Intercity wzbogaca się o 20 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych, które będą przyczyniać się do rozwoju gospodarczego naszego kraju – mówiła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. – Lokomotywy na polskie tory wyruszą już w lipcu.

Kontrakt na 30 nowych lokomotyw elektrycznych wynosi ponad pół miliarda złotych. Obecnie oddana została 20. Kolejne dziesięć dostarczone zostaną w najbliższych miesiącach.

Umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych Griffin Newag podpisał w maju 2018 r. We wrześniu 2018 r. rozszerzona została o 10 dodatkowych pojazdów w tzw. prawie opcji. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto.

– Po raz kolejny możemy potwierdzić, że rząd PiS dotrzymuje słowa – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Czy państwo pamiętacie rok 2016 i nasze deklaracje, że polska kolej będzie bezpieczna, komfortowa i przewidywalna? Wówczas wielu się uśmiechało i mówiło, że to niemożliwe. W tym przypadku – w przypadku determinacji rządu – nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba chcieć zmieniać kolej, zmieniać Polskę i dynamizować polską gospodarkę. Te Lokomotywy to wspaniała, polska myśl inżynierska Newagu. Wielokrotnie rozmawiałem z prezesem firmy i obserwowałem, jak pracuje nowoczesny polski zakład. To, ze polscy inżynierowie potrafią, tego dziś mamy przykład. Wraz z zastrzykiem nowoczesnego sprzętu zmieniamy jakość połączeń kolejowych.