Inwestycje Raport z Polski

PKP PLK poprawia przewozy towarów przez Terespol

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do budowy nowego mostu na Bugu oraz rozbudowy szerokich torów na stacji Terespol. Umowa na studia wykonalności została podpisana. Dzięki inwestycjom przejście graniczne Terespol – Brześć przyjmie więcej pociągów towarowych, tym samym zwiększy się możliwość wymiany handlowej na linii Azja – Europa.

Studium wykonalności dla stacji Terespol i budowy mostu na Bugu przygotuje firma BBF Sp. z o.o. Inwestycja przewiduje budowę dodatkowych torów szerokich (1520 mm) stacji Terespol oraz budowę nowego mostu na rzece Bug wraz z włączeniem do układu torów szerokich (1520 mm) i normalnych (1435 mm) na stacji Terespol.

– Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. sprzyjają rozwojowi transportu m.in. na ważnej trasie wschód – zachód. Studia wykonalności przygotowują możliwości prac w rejonie przejścia granicznego Terespol/Brześć. Planowane rozwiązania zwiększą rolę ekologicznego transportu kolejowego, a to przekłada się na rozwój gospodarki – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Studium wykonalności przygotowuje do rozbudowy układu torowego w Terespolu, która umożliwi sprawną odprawę większej liczby pociągów o długości 1050 m i nacisku 25t na oś. Uwzględniono względy bezpieczeństwa, m.in.  tor do odstawiania uszkodzonych wagonów. Wybudowane będą drogi i chodniki inspekcyjne w międzytorzu ułatwiające czynności celno-graniczne.