Pasażer Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Co zmieni się w transporcie publicznym?

Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do połowy miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc – poinformował na konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki. Powracające obostrzenia związane są z wciąż rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem.

W czwartkowe przedpołudnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podjęte decyzje Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazali na popołudniowej konferencji prasowej.

– Walka z pandemią COVID-19 to najważniejsze zadanie dla naszego rządu. Są jasno wyznaczone zadania i cele. To jest realne zagrożenie, niebezpieczeństwo dla Polski i całego świata. Niech to zagrożenie będzie okazją do współpracy – podkreślał premier.

 

Co się zmieni od 17 października? Przede wszystkim zwiększy się liczba miast i powiatów objętych czerwoną strefą.

W czerwonej strefie znalazły się 152 powiaty – przekazał minister Niedzielski. – To przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione. Liczba ludności przekracza w nich 70 proc. ludności Polski.

 

W obu strefach – czerwonej i żółtej – wprowadzono limit pasażerów w pojazdach transportu publicznego. W tramwajach, autobusach, metrze i pociągach będzie mogło przebywać jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. z wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Ponadto rząd wprowadził obostrzenia związane z edukacją. W strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i średnich będzie odbywało się zdalnie. W strefie żółtej – hybrydowo. To również będzie miało znaczenie dla przewoźników – znacznie spadną wpływy z biletów.

Na nowe obostrzenia błyskawicznie reagują przedstawiciele MPK Wrocław, wprowadzając  akcję informacyjną dla pasażerów.

Mimo, że Wrocław pozostał w strefie żółtej, pojazdy komunikacji miejskiej w tym mieście będą mogły przewozić jedynie 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym zachowaniu w pojeździe co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących.

– Miało już miejsce spotkanie sztabu kryzysowego MPK Wrocław w tej sprawie. Reagujemy niezwłocznie na nowe regulacje, choć z żalem przyjmuję fakt, że dowiadujemy się o nich z mediów 24 godziny przed wejściem ich w życie – mówi prezes spółki, Krzysztof Balawejder. – Dostosowujemy nasz tabor i przygotowujemy pracowników do funkcjonowania w nowej dla Wrocławia rzeczywistości. Niezwłocznie uruchomiliśmy kampanię informacyjną dla naszych pasażerów. Na ekranach w pojazdach i na naszych profilach w mediach społecznościowych już teraz informujemy o nowych limitach – dodaje.

 

Najnowsze komunikaty dot. zmian w MPK będą pojawiać się także na stronie www przewoźnika, na elektronicznych tablicach przystankowych i na drzwiach każdego pojazdu.

Każdy kierowca i motorniczy MPK będzie miał prawo zatrzymać prowadzony przez siebie pojazd, aby wyprosić pasażera, który będzie chciał podróżować MPK bez zakrytego nosa i ust. W przypadku, gdy dojdzie do przepełnienia, kierujący będzie mógł odmówić kolejnym chętnym osobom wejścia do pojazdu. Ponadto, funkcjonująca w MPK Wrocław Centrala Ruchu będzie w stałym kontakcie z kierującymi. W przypadku ewentualnego przepełnienia, służby MPK w miarę możliwości będą uruchamiać dodatkowy autobus, który mógłby przejąć część pasażerów.

Dodaj komentarz