Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Dworce i komunikacja miejska “najbrudniejsze z przebadanych miejsc” [RAPORT]

Dworce, transport publiczny, galerie handlowe, sklepy spożywcze i bankomaty – to pięć wybranych miejsc z przestrzeni publicznej, które zespół badawczo-analityczny PSG Polska poddał analizie bakteriologicznej. W ogólnym rachunku średniej liczby bakterii na wybranych do badań miejscach i powierzchniach, najgorzej w rankingu wypadły Dworce PKP.

Badanie przeprowadzone zostało w 10 największych miastach Polski. Próbki z poręczy w komunikacji miejskiej i dworców PKP, a także z bankomatów, klamek w galeriach handlowych i wózków w sklepach spożywczych przebadało Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Jak przedstawiają się wyniki?

Pandemia wymusiła na przewoźnikach kolejowych, operatorach transportu publicznego oraz zarządcy dworców kolejowych wzmożenie działań zapewniającym pasażerom bezpieczeństwo w trakcie podróży. Pociągi, tramwaje oraz autobusy były ozonowane i systematycznie dezynfekowane specjalnymi preparatami. Ograniczono także kontakt pasażerów z prowadzącymi pojazdy i zmieniono zasady sprzedaży oraz kontroli biletów. Czy działania te wpłynęły na obecność bakterii w środkach transportu publicznego?