Raport z Polski Wydarzenia

Kolejowe atrakcje na Industriadzie w Bytomiu

Tegoroczna Industriada odbędzie się m.in. w bytomskiej parowozowni przy ul. Reja. W programie zwiedzanie, przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy.

Już w tę sobotę na Śląsku odbędzie się coroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki. To trzynasta edycja Industriady. W tym roku w wydarzeniu udział bierze 41 obiektów z 25 miast rozlokowanych na terenie całego województwa śląskiego. To największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Po szychcie. Czas na fajrant!”

W sobotę 3 września Zarząd Transportu Metropolitalnego i Koleje Śląskie uruchomią bezpłatny transport, który umożliwi sprawne przejazdy pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. Tych jest do odwiedzenia wyjątkowo dużo.

Jedną z możliwości jest skorzystanie z oferty przygotowanej przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu. Pierwsze atrakcje w mieście rozpoczną się już o godzinie 9.30, zaś ostatnie potrwają do 20.00. W programie znajdują się m.in. przejazdy pociągiem ciągniętym przez parowóz Ryś, zwiedzanie z przewodnikiem stacji i parowozowni Bytom Karb, czy przejażdżki drezyną ręczną. Ponadto przygotowano animacje dla dzieci, pokazy Kolejowego Ratownictwa Technicznego PKP PLK oraz wystawy fotografii kolejowej.

Stowarzyszenie zapewni również transport do Zabytkowej Kopalni Srebra, co jest szczególnie ciekawą atrakcją. Przez cały dzień, co dwie godziny ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy do Tarnowskich Gór będzie odjeżdżać tzw. Induexpress. Już sam przejazd będzie atrakcją, gdyż pociąg będzie składać się z lokomotywy spalinowej i letnich wagonów turystycznych. Pasażerowie będą zaś mogli podziwiać lokalny krajobraz.

– To pamiątka po pierwszej kolei na Górnym Śląsku, dziedzictwo, które do dziś łączy kilka naszych gmin. Zabytkowy parowóz pod parą jest rzeczą wyjątkową – mamy tylko dwie takie maszyny w regionie. Co dla mnie również ważne, wąskotorówką opiekuje się stowarzyszenie, jak my w Tarnowskich Górach. A więc oddolna robota społeczników. Z wielu powodów warto na Industriadę przyjechać do Bytomia – poleca Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

 

Większość wydarzeń jest bezpłatna, tylko część wymaga opłaty i jest dostępna wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Program Industriady w Bytomiu jest następujący:

  • 9.30-19.45: przejazdy wąskotorówką na trasie Bytom Wąskotorowy – Bytom-Karb Wąskotorowy i z powrotem
  • 10.00-19.30: przejażdżki wąskotorówką Induexpress na trasie Bytom Wąskotorowy – Kopalnia Srebra – Tarnowskie Góry i z powrotem
  • 10.00-20.00: „Przy wolnej sobocie” – wystawa zdjęć z opisami okazująca różne oblicza kolei wąskotorowej na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb
  • 10.00-19.00: „Spotkanie z historią”, czyli możliwość samodzielnego zwiedzenia Izby Tradycji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb, bez przewodnika
  • 10.00-19.30: „Tu stacja BKw!” – pokaz na terenie stacji i parowozowni Bytom-Karb.
  • 10.00-19.00: zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb w dziesięcioosobowych grupach z przewodnikiem.
  • 10.00-20.00: wystawa taboru kolejowego
  • 10.00-19.00: „Lokomotywa? To was zaskoczy!” – możliwość zobaczenia tego, co lokomotywa ma w środku, czyli zejście do kanału rewizyjnego z przewodnikiem
  • 11.00-19.30: przejażdżka drezyną ręczną
  • 12.00-18.00: „Ballada o kulaniu felgi… czyli Hula Hop Fest” – animacje dla dzieci i dorosłych w postaci inscenizowanych opowieści o najsłynniejszych grach podwórkowych Górnego Śląska i świata
  • 12.00-17.00: „Ci którzy czuwają” – pokaz sprzętu, a także pozorowana akcja ratownicza na terenie stacji Bytom-Karb Wąskotorowy (godz. 13.45 i 15.45) z udziałem Kolejowego Ratownictwa Technicznego z PKP PLK w Tarnowskich Górach – „Hit Industriady”
  • 12.00-19.00: industrialny plac zabaw dla dzieci

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora.

Dodaj komentarz