Aktualności Wydarzenia

Przewozy pasażerskie – III panel webinarium „Rok w Pandemii”

Ostatni z trzech paneli podczas webinarium zorganizowanego 25 marca 2021 r. przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na rzecz Kolei pt. „Rok w Pandemii”, nosił nazwę „Przewozy pasażerskie”.

O to jak pandemia odbiła się na ilości pasażerów, co przewoźnicy zrobili, aby podnieść poziom bezpieczeństwa pasażerów i jak obecna sytuacja wpłynęła na długookresowe plany spółek – zapytani zostali Maciej Lignowski, Prezes Zarządu PKP SKM w Trójmieście i Janusz Malinowski, Prezes Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Panel poprowadził Zbigniew Wiśniewski, szef projektów internetowych Polskiej Izby Kolei, który jako przyczynek do dyskusji na początku powiedział:

– Rynek przewozów pasażerskich od 2014 roku do 2019 roku systematycznie rósł, aby w grudniu 2019 roku, przed wybuchem pandemii osiągnąć poziom 335,9 mln pasażerów. W pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku trend wzrostowy został podtrzymany, osiągając 56 mln pasażerów względem analogicznego okresu w 2019 roku – 51,7 mln. Optymistyczny scenariusz rozwoju przewozów pasażerskich przerwał koronawirus, pojawiając się w marcu 2020 roku. W całym „pandemicznym” roku ilość pasażerów przewiezionych koleją spadła do poziomu 209,2 mln, czyli o 38%. To wartość z całego roku, w początkowych miesiącach było dużo gorzej. W czasie pandemii pasażerowie graniczyli swoją mobilność. Wynikło to, szczególnie w początkowym okresie z zamknięcia szkół, uczelni czy pracy zdalnej, ale również przez paniczny strach o bezpieczeństwo i przekierowanie mobilności do prywatnych samochodów. Co o tej sytuacja sądzą reprezentanci kolejowych przewoźników pasażerskich?