Analizy Pasażer Raport z Polski

Spontaniczne podróże? Dlaczego nie! PKP Intercity przedstawiło raport

Jak podróżujemy pociągami? PKP Intercity przeprowadziło badanie, z którego wynika, że prawie 60 proc. Polaków jest otwartych na spontaniczne wyjazdy, rezerwowane z maksymalnie kilkudniowym wyprzedzeniem. Okazji do spontanicznych podróży w najbliższym czasie nie zabraknie – do letnich wyjazdów zachęca zwiększona liczba promocyjnych biletów udostępniana przez przewoźnika.

Blisko trzech na pięciu respondentów (59 proc.) deklaruje, że lubi podróżować spontanicznie. Najwięcej miłośników tego typu wyjazdów jest wśród najmłodszych respondentów (do 24 lat) – 67 proc. Głównymi powodami spontanicznych podróży są zazwyczaj chęć odpoczynku (42 proc.) i wolny czas do zagospodarowania (30 proc.).

52 proc. respondentów wybrałaby wyjazd pociągiem w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia (wtorek – czwartek), jeśli cena biletu byłaby znacząco niższa. Jedynie co szósty badany nie uznaje niższych cen za wystarczającą zachętę do podróży.

Widząc ten trend i chcąc dodatkowo zachęcić do podróży, szczególnie w środku tygodnia, PKP Intercity wprowadza do sprzedaży więcej promocyjnych biletów na pociągi ekspresowe. Są one dostępne przez cały czas przedsprzedaży, a dzięki znajdującej się na stronie intercity.pl wyszukiwarce promocji Łowcy Super Promo można wyszukać i kupić bilety w atrakcyjnych cenach nawet na kilka dni przed odjazdem pociągu. Wyszukiwarka obejmuje połączenia na 7 dni w przód. Ceny biletów na najpopularniejszych trasach zaczynają się już od 49 zł. Łowcy Super Promo wyszukuje bilety na pociągi ekspresowe, czyli połączenia kategorii Express InterCity Premium (EIP), obsługiwane pociągami Pendolino, oraz Express InterCity (EIC).

City breaki coraz popularniejsze

Siatka połączeń pociągów ekspresowych obejmuje największe miasta w Polsce i turystyczne ośrodki, więc kupując bilet w promocji można odwiedzić m.in. Warszawę, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Rzeszów czy Kołobrzeg. Łowcy Super Promo umożliwiają wyszukanie promocyjnych biletów z dowolnie wpisanej stacji początkowej, co z pewnością ucieszy osoby, które szukają wyjazdowych inspiracji.

Takie podróże cieszą się dużą popularnością. 52proc. Polaków deklaruje, że chętnie wyjeżdża do innych miast na krótki odpoczynek, tzw. city break. Jednocześnie 57proc. uważa, że city breaki będą coraz popularniejsze w kolejnych latach i jedynie 7proc. jest odmiennego zdania. Najczęściej (65proc. wskazań) takiego zdania są osoby w wieku 25-34 lata.

Wakacyjne wyjazdy

W najbliższym czasie nie zabraknie okazji do spontanicznych wyjazdów – możemy cieszyć się już letnią pogodą i wchodzimy w okres wakacyjny. Obowiązujący już wakacyjny rozkład jazdy przynosi więcej połączeń – każdego dnia na tory wyjeżdża średnio 426 pociągów, podczas gdy u ubiegłorocznym okresie letnim na tory wyjeżdżało średnio 410 składów dziennie. Poziom tegorocznej oferty to powrót do ostatnich wakacji przed pandemią – latem 2019 roku przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów. Składy PKP Intercity zapewniają dojazd do najpopularniejszych nadmorskich i górskich kurortów, m.in. na Hel, do Łeby, Ustki, Kołobrzegu, Świnoujścia, Zakopanego, Szklarskiej Poręby czy Krynicy-Zdroju. Nowym atrakcyjnym kierunkiem podróży jest południowe Podlasie – z Warszawy, Białegostoku czy Gdańska można dojechać m.in. do Hajnówki i Siemiatycz.

Dodaj komentarz