Pasażer Raport z Polski

Edukacja podstawą bezpieczeństwa przy torach

SOK prowadzi także różnego rodzaju prelekcje i pogadanki w placówkach oświatowych, docierając z informacją do najmłodszych.

– Uświadamiamy dzieciom, jak niebezpieczne mogą być zabawy na torach, czym grozi układanie przeszkód przed jadącym pociągiem lub inna częsta zabawa, polegająca na rzucaniu kamieniami w jadące pociągi mówi Rzecznik Prasowy KG SOK. – Sprawcy najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie czynią. Wspólnie z PKP PLK cyklicznie bierzemy udział w projekcie „Październik miesiącem edukacji”, docierając do jak największej liczby dzieci, poprzez organizację spotkań edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Uczymy zasad bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, rozpoznawania znaków czy edukujemy o odpowiednim zachowaniu w rejonie torów.

 

Sokiści urozmaicają spotkania filmami edukacyjnymi, grami, zabawami i konkursami, tak aby jak najlepiej dopasować materiały do danej grupy wiekowej. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymują zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski i inne mini gadżety. Od kilku lat Straż Ochrony Kolei wspólnie z Urzędem Transportu Kolejowego zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży, biorąc udział w projekcie kampanii ,,Kolejowe ABC”- ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej skierowanej do najmłodszych uczestników ruchu. Jej celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się na obszarach ruchu kolejowego, ze szczególnym uwzględnieniem stacji, przystanków i przejazdów kolejowych.

Mając na uwadze edukację najmłodszych, SOK aktywnie uczestniczy w licznych festynach, piknikach czy eventach organizowanych z okazji Dnia Dziecka. Szczególne działania funkcjonariusze SOK prowadzą podczas wakacji i ferii zimowych, czuwając nad bezpieczeństwem najmłodszych podróżnych. Większym nadzorem objęte są przejazdy kolejowo-drogowe, wiadukty, mosty kolejowe i stacje, by zapobiec wkraczaniu na nie osób postronnych – szczególnie dzieci i młodzieży.

SOK a szkoła

Wzmożone patrole Straży Ochrony Kolei, zapewniają również bezpieczeństwo uczniom podczas inauguracji roku szkolnego.

– Do częstych przewinień w okresie wolnym od nauki szkolnej należą spacery w torach czynnych, wspinaczka na słupy trakcyjne, czy przebieganie bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem – dodaje Piotr Żłobicki. Straż Ochrony Kolei przypomina, że droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 100 kilometrów na godzinę wynosi 700 metrów.

 

Kamień trafiający w szybę wagonu ma siłę pocisku, natomiast w sieci trakcyjnej płynie prąd stały o napięciu 3000 V. Akcje edukacyjne, promujące bezpieczeństwo na obszarze kolejowym, są stałym elementem działalności prewencyjnej prowadzonej przez SOK od wielu lat. W zeszłym roku odbyło się blisko tysiąc spotkań, dzięki czemu ponad 50 tysięcy młodych ludzi zyskało wiedzę, jak zachowywać się w pobliżu torów, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz swoim kolegom i bliskim.

Nauka nie idzie w las, z roku na rok kolej staje się coraz bezpieczniejsza – ubiegły rok był najbezpieczniejszym w historii. Jest to między innymi zasługa edukacji od najwcześniejszych lat, którą konsekwentnie prowadzimy – podsumowuje insp. Piotr Żłobicki, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei.

Dodaj komentarz