Inwestycje Pasażer

Rusza modernizacja linii kolejowej Czyżew – Białystok

Rozpoczęły się prace modernizacyjne na odcinku linii kolejowej E75 CzyżewBiałystok, wchodzącej w skład międzynarodowego odcinka linii Rail Baltica, łączącej Warszawę z Helsinkami. O szczegółach inwestycji mówili na peronie w Czyżewie Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Ewa Karasińska, dyrektor CUPT, Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa oraz prezes PKP Polskich Linii Kolejowych – Ireneusz Merchel.

– Mimo walki z pandemią, projekty infrastrukturalne sa realizowane – zarówno te finansowane ze środków budżetu państwa, jak i przy współudziale środków z Unii Europejskiej – mówiła Małgorzata Jarosińska – Jedynak. – Projekt modernizacji linii kolejowej CzyżewBiałystok jest finansowany z Instrumentu „Łącząc Europę”, zarządzanego przez KE. Uzyskane dofinansowanie świadczy o tym jak ten odcinek jest ważny dla całej sieci transportowej.

 

Odcinek linii kolejowej E75 to część międzynarodowego odcinka Rail Baltica, który połączy Warszawę z Helsinkami. Po zakończeniu inwestycji w roku 2023 pociągi na trasie WarszawaBiałystok osiągną prędkość do 200 km/h.

– Na całym odcinku trasy zlikwidowane zostaną wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe na poziomie szyn – zaznaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK. – Bezkolizyjne przejazdy powstaną średnio co 3 km. Dzięki temu czas przejazdu między stolicą a Białymstokiem wyniesie 1,5 godziny.