Wywiady

Minister Adamczyk: Marzenia zmieniamy w realne działania

Fot. Michał Ciechowski

– Mówimy o przyszłości, bo mamy marzenia i chcemy je realizować – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie z „Raportem Kolejowym”.

Za nami II Kongres Rozwoju Kolei. Dużo mówiliśmy o zmianach i szansach, przed którymi stoi polska kolei. Jak wyobraża sobie ją Pan w 2023 r.?

Jestem przekonany, że zobaczymy efekty wielkiego wysiłku finansowego, jakie przyniesie realizacja Krajowego Programu Kolejowego, programu taborowego, dworcowego, czy utrzymaniowego, bo o nim również należy pamiętać. Polska kolej w roku 2023 dysponować będzie nowoczesnym taborem kolejowym, szczególnie doskonale wyposażony będzie przewoźnik PKP Intercity. Pociągi korzystać będą wówczas z nowoczesnej infrastruktury – szlaków kolejowych, systemów bezpieczeństwa, czy systemów zabezpieczania ruchu kolejowego. Za 3 lata przebudowanych zostanie większość polskich dworców, kolej zaś gotowa będzie na efekty IV Pakietu Kolejowego. Otworzymy swój rynek na przewoźników zagranicznych, którzy będą mogli w sposób swobodny ze sobą konkurować. Chciałbym też, aby rok 2023 był początkiem funkcjonowania poolu taborowego i sprzętowego, ponieważ potrzebujemy nowoczesnego sprzętu, który pozwoli efektywniej realizować inwestycje kolejowe.

W trakcie jednej z debat podkreślił Pan, że czas do roku 2023 możemy już liczyć w tygodniach. A jak wygląda perspektywa rozwoju na kolejne lata?