Tramwaje

Największe miasta wobec rozwoju transportu miejskiego

W momencie, gdy zaczęliśmy otrząsać się z trudnej codzienności wywołanej pandemią COVID-19, największe miasta świata napotkały nową falę wyzwań. To rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi, wysoka inflacja i kryzys energetyczny, które utrudniają wzrost gospodarczy. W szukaniu rozwiązań dla problemów i wzmacniania siły gospodarczej warto zwrócić uwagę na nowoczesne systemy transportu jako na główną część strategii rozwoju.

Sprawnie i efektywnie działające sieci transportowe są kluczem do zrównoważonego rozwoju miast. W raporcie Urban Mobility Readiness Index 2022, opracowanym przez Oliver Wyman Forum i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, przeanalizowano możliwości transportowe największych metropolii świata.

Najnowszy raport obejmuje 60 miast z pięciu różnych regionów: Azji, Europy, Ameryki Południowej i Północnej, a także Afryki. Skupia się na tym, co przedsiębiorcy i konsumenci uważają za niezbędne dla transportu miejskiego. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano 4 trendy transportowe, które widoczne są w najbardziej rozwiniętych miastach:

ŁĄCZNOŚĆ
Pandemia COVID-19 utrudniła łączność węzłów komunikacyjnych na całym świecie. Mówi się, że covid nie wróci w swojej najcięższej formie, jednak nadal panuje niepewność na rynku transportowym, co tworzy wyzwanie dla największych miast.

TRANSPORT PUBLICZNY
Rozpowszechnienie pracy zdalnej zagroziło powszechności transportu miejskiego. Różne miasta na świecie wprowadzają rozwiązania mające na celu zmianę tego stanu rzeczy.

ELEKTRYFIKACJA
Elektryczne rozwiązania w transporcie miejskim stają się coraz powszechniejsze. W zależności od poszczególnych regionów widać w tym obszarze rozwój. Badane miasta z Europy rozwijają się najszybciej.

AUTOMATYZACJA
Kontynuowane są testy zautomatyzowanego transportu miejskiego w najbardziej rozwiniętych regionach. W momencie, gdy zaczęliśmy otrząsać się z trudnej codzienności wywołanej pandemią COVID-19, największe miasta świata napotkały nową falę wyzwań. To rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi, wysoka inflacja i kryzys energetyczny, które utrudniają wzrost gospodarczy. W szukaniu rozwiązań dla problemów i wzmacniania siły gospodarczej, warto zwrócić uwagę na nowoczesne systemy transportu jako na główną część strategii rozwoju.

Jak wygląda sytuacja w Europie?

Miasta europejskie dominują w czołówce Raportu Mobilności Miejskiej 2022. Rozwój sieci transportu jest na wysokim poziomie dzięki wysokiemu wykorzystaniu transportu publicznego i pojazdów elektrycznych. Najbardziej widać to w miastach skandynawskich: Sztokholmie, Helsinkach, a zwłaszcza w Oslo. W miastach tych poczyniono znaczące inwestycje w infrastrukturę transportu publicznego.

Największe miasta Europy mogą pochwalić się wydajną i przystępną cenowo komunikacją publiczną: pociągamy, autobusami, tramwajami i metrem. Pasażerowie stolic mają łatwy dostęp do stacji i wiele połączeń z pozostałymi częściami kraju. Powstaje coraz więcej aplikacji, które usprawniają korzystanie z usług transportowych.

BERLIN
Władze stolicy Niemiec stawiają na transport multimodalny. Dzięki temu rozwiązaniu w Urban Mobility Readiness Index Berlin zajmuje 8 miejsce, a w klasyfikacji transportu miejskiego 9 miejsce. Sieć metra, pociągów podmiejskich, tramwajów, a nawet promów jest wspierana przez zintegrowaną aplikację, która umożliwia planowanie podróży dla wszystkich rodzajów transportu, w tym samochodów i skuterów.

Dodaj komentarz