Tabor

PESA zmodernizuje kolejne wagony dla PKP Intercity

Dzięki inwestycjom Grupy PKP polska kolej zmienia się na naszych oczach. Już teraz w różnych regionach kraju podróżni korzystają z przebudowanych dworców i nowoczesnych pociągów jeżdżących po zmodernizowanych liniach kolejowych, a warto podkreślić, że jeszcze wiele inwestycji przed nami. Korzyści wynikające z inwestycji Grupy PKP osiąga cały rynek przewozów pasażerskich i towarowych – przypomina Andrzej Olszewski, Członek Zarządu PKP S.A.

Bydgoska PESA modernizuje dla przewoźnika wagony w ramach jeszcze dwóch umów, wartych łącznie blisko 560 mln zł brutto. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku. Modernizacje w sumie 225 wagonów są dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 dla projektów „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P1) i „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P2).

Pomimo pandemii kontynuujemy największy program inwestycyjny w historii PKP Intercity. Realizowane umowy przekładają się bezpośrednio na komfort podróżowania. Sama współpraca z PESA Bydgoszcz to już blisko 200 nowoczesnych wagonów, kursujących po całej Polsce. A będzie ich jeszcze więcej. Podpisanie umowy z konsorcjum PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki to kolejny ważny krok w naszej strategii taborowej – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.