Inwestycje

Po 20 latach na linię Sobótka – Świdnica wracają pociągi

Po raz pierwszy od 20 lat linią kolejową między Sobótką a Świdnicą pojadą pociągi. W lipcu na tory wrócą pociągi towarowe, a w 2021 r. z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy pojadą pociągi pasażerskie. Inwestycja za ponad 200 mln zł mln realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z RPO Województwa Dolnośląskiego.

Fot. Ewa Halik / PKP PLK

Między Sobótką Zachodnią a Świdnicą ułożone zostały nowe tory. Ruch kolejowy wznowiony zostanie tu po prawie 20 latach przerwy. Dwudziestokilometrowy odcinek z Sobótki Zachodniej do Świdnicy w pierwszej kolejności przygotowano do kursowania składów towarowych. Tędy pojadą pociągi wywożące kruszywo z okolic Sobótki. Otwarcie odcinka Sobótka Zachodnia – Świdnica, umożliwi rozpoczęcie prac na odcinku pomiędzy Wrocławiem a Sobótką.

Na odcinku z Sobótki Zachodniej do Świdnicy ułożony został nowy tor, wymieniono rozjazdy. Wcześniej wykonawca prac usunął stare szyny i podkłady, wzmocnił podtorze oraz odwodnił teren. W ramach remontu, renowację przeszło prawie 30 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukt kolejowy nad ul. Śląską w Świdnicy.

Kolejne prace to przebudowa i budowa peronów. Na stacji Sobótka Zachodnia wymienione będą pozostałe rozjazdy. Wybudowany zostanie nowy peron, przy którym z obu stron będą się zatrzymywały pociągi. Między Świdnicą a Sobótką podróżni zyskają oczekiwany standard obsługi na pięciu przystankach: Świdnica Przedmieście, Pszenno, Marcinowice Świdnickie, Szczepanów, Sobótka Zachodnia.