Inwestycje

W Dąbrowie Górniczej powstanie wiadukt kolejowy [ZDJĘCIA]

W Dąbrowie Górniczej, w dzielnicy Gołonóg, powstanie wiadukt kolejowy. Obiekt, który powstanie we współpracy PKP PLK z miastem, zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowaniu torów i drogi. To już druga taka inwestycja w mieście. Wartość prac, przy planowanym wsparciu funduszy unijnych, wynosi 55 mln zł.

Fot. Katarzyna Głowacka / PKP PLK

– Dzięki Krajowemu Programowi Kolejowemu, polska kolej dla mieszkańców staje się coraz bardziej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna. Inwestycje na stacjach i przystankach zwiększają dostępność do kolei, ale także uwzględniają wzrost poziomu bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej m.in. dzięki budowie bezkolizyjnych skrzyżowań, takich jak w Dąbrowie Górniczej. Na inwestycje wykorzystujemy środki budżetowe oraz współfinansowanie z programów unijnych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Nowy wiadukt zapewni bezpieczeństwo przede wszystkim kierowcom. Pod obiektem powstanie zaś ścieżka rowerowa, chodnik oraz droga. Wszystko to usprawni komunikację drogową w mieście.

Na przystanku Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstaną dwa wyższe perony, zamontowane zostaną ławki, wiaty oraz oświetlenie. Podróże usprawni nagłośnienie oraz oznakowanie.

Perony z budynkiem dworca i projektowanym centrum przesiadkowym połączy zaś przejście podziemne. Tam zainstalowane zostaną pochylnie. Przebudowa obejmie tory oraz sieć trakcyjną. PKP PLK zabezpieczy teren pod dodatkowe tory dla kolei aglomeracyjnej.

Czytaj dalej >