Pasażer

Jakie korzyści płyną z Krajowego Programu Kolejowego?

Poprawa komfortu i większa dostępność- takie wnioski płyną z efektów prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 76 mld. Korzyści dotykają mieszkańców na terenie całego kraju. 

PKP PLK prowadzi inwestycje, które są efektem rosnącego zainteresowania koleją we wszystkich jej aspektach- poczynając od przewozów aglomeracyjnych, poprzez regionalne, dalekobieżne, ale także ruch towarowy. 

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk:

– Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna. Wszelkie nasze wysiłki inwestycyjne są ukierunkowane na ten cel. Do 2023 r. zmodernizujemy w sumie 9000 km szlaków kolejowych. Inwestycje na sieci kolejowej to skrócenie czasu przejazdu i zwiększenie komfortu podróży.

 

Realne korzyści widać na Dolnym Śląsku gdzie po kilkunastu latach można podróżować koleją w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym.  Skrócił się czas przejazdu z Głogowa, przez Legnicę i Lubin do Wrocławia do ok. 1 h 30 min. Poprawiły się połączenia międzyregionalne i międzynarodowe, w kierunku Krakowa, Szczecina czy Berlina. Po kilkunastu latach wróciły pociągi na trasę z Leszna do Głogowa. Zelektryfikowano odcinek Węgliniec – Zgorzelec w rezultacie czego podróż z Wrocławia do Zgorzelca skróciła się do 1 h 40 min. 

Czytaj dalej >