Raport z Polski Wydarzenia

PKP Intercity zainwestuje 19 mld zł w tabor i dostęp do kolei

PKP Intercity inwestuje w tabor, poszerza dostęp do kolei i podnosi komfort podróży. Na ten cel w latach 2021-2030 r. spółka przeznaczy 19 mld zł. Dziesięcioletnia umowa między PKP Intercity a Ministerstwem Infrastruktury podpisana została w czwartek 14 stycznia.

Przedmiotem umowy PSC (z ang. Public Service Contract) podpisanej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021 – 2030. Wartość umowy wynosi 21,091 mld zł. Porozumienie to krok w stronę zwiększenie udziału transportu kolejowego w rynku przewozów pasażerskich i dalszego rozwoju kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego.

– W najbliższych latach będziemy świadkami bardzo dużych zmian na rynku transportu. Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, sektor ten ma dokonać 90% redukcji emisji do 2050 r., zapewnionej w ramach inteligentnego, konkurencyjnego, bezpiecznego i dostępnego systemu transportowego. Rozwój kolei w sposób naturalny wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwój polskiej kolei, który wspieramy, czego wyrazem jest podpisana właśnie nowa, dziesięcioletnia umowa PSC, to także ogromny krok w zapewnianiu społeczeństwu dostępności komunikacyjnej. Bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna kolej to nasza przyszłość  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Zrównoważony transport to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu, który jest kompleksową strategią Unii Europejskiej dotycząca ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Głównymi celami dla sektora transportowego są znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie bardziej zrównoważonego rozwoju.

PKP Intercity zakłada, że do 2030 r. na pokład pociągów spółki wsiądzie 74 mln pasażerów. Pomóc ma w tym podpisana umowa. W jej ramach większy się m.in. dostęp do kolei, co wpłynie na zwiększone zainteresowanie transportem szynowym.

Czytaj dalej >