Pasażer

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podsumowuje rok i prezentuje plany na najbliższe miesiące

Od września 2019 roku zintegrowaniem objęte zostały połączenia obsługiwane przez PKS Sieradz, PKS Skierniewice, PKS Łęczyca, a od grudnia 2019 roku przez PKS Tomaszów Mazowiecki, w tym 36 autobusowych linii komunikacyjnych, których organizatorem jest Samorząd Województwa Łódzkiego.

System ten został zauważony i doceniony podczas międzynarodowych targów TRAKO 2019 w Gdańsku. ŁKA otrzymała nagrodę główną w konkursie im. inż. Józefa Nowkuńskiego.

Od minionego roku w aglomeracji łódzkiej honorowane są bilety pomiędzy wszystkimi przewoźnikami: PKP IC, PR i ŁKA. W granicach administracyjnych miasta Łodzi, przewozy kolejowe zintegrowane zostały z komunikacją miejską.

Równocześnie ŁKA wprowadziła sprzedaż biletów za pośrednictwem platformy Bilkom. System ten pozwala zakupić bilet, sprawdzić rozkład jazdy pociągów i wyszukać najlepsze połączenie.

Od stycznia 2020 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz PKP Energetyka do rozliczonej zużytej energii elektrycznej wykorzystuje dane odczytywane w sposób zdalny, z liczników zainstalowanych na pojazdach przewoźnika. Pozwala to na rozliczenie rzeczywistego zużycia energii przez pojazdy, a dodatkowo w rozliczaniu energii uwzględniona zostaje rekuperacja, tzn. energia oddawana/zwracana do sieci trakcyjnej podczas hamowania pociągu.

– Analiza zużywanej energii przez pojazdy na poszczególnych liniach, jak i nawet w poszczególnych pociągach, pozwala na wyznaczenie trendów i wprowadzenie ekonomicznej jazdy. Pozwoli to na optymalizację zużycia energii, nadzorowanie jej gospodarowania, jak i zużywania – czytamy w komunikacie ŁKA.